Human Centric Lighting (HCL)

Human Centric Lighting

Podporuje cirkadiánní rytmy v lidském těle. Ty mají zásadní vliv na naše zdraví, pohodu a produktivitu. Simulace běžného slunečního svitu pomocí umělého osvětlení podporuje přirozené cirkadiánní rytmy v lidské těle. Změna teploty chromatičnosti v různých hodinách vytváří přirozené podmínky pro podporu vnitřních rytmů organismu. Cirkadiánní rytmus je biologický rytmus, který řídí načasování různých aktivit v průběhu dne. V závislosti na okolních podmínkách nastavuje tělo do odpočinku nebo vysokého výkonu. Správná perioda tak ovlivňuje bdělost a zvyšuje produktivitu organismu.

Doporučené nastavení HCL

Kde se Human Centric Lighting používá

Své opodstatnění má zejména v kancelářích, školách, školkách, nemocnicích či domovech důchodců. Může být ale také aplikována v průmyslových nebo zemědělských objektech. Zatímco při odpočinku a relaxaci používáme nižší teplotu chromatičnosti, během dne k maximálnímu výkonu a soustředění využíváme naopak teplotu vyšší. Můžeme tak naplánovat den podle potřeb a nepřímo tak uživatele podpořit v dané aktivitě. Příkladem může být použití ve školce, kde ráno začínáme s teplejší barvou a během dne děti pomocí studené bílé aktivujeme k soustředění a vnímání. Před polední pauzou pak nižší teplotou chromatičnosti připravíme k odpočinku.

Využití této technologie je velice rozsáhlé a my jsme schopni Vám ji nabídnout ve všech našich produktech. Větší dostupnost modulů a napájecích zdrojů navíc přispěla i k větší dostupnosti jednotlivých komponent. Životnost modulů 50 tis. hodin L80B10 nabízí trvanlivou soustavu s příjemnou přidanou hodnotou, která dokáže rozjasnit mysl a duševní zdraví uživatele. Při rozsahu 2 700—6 500 K pak dokážeme naplánovat každý prostor individuálně.

Naše svítidla Human Centric Lighting

Související články

PF 2021

PF 2021

Praktický PRACTIC (newsletter)

Praktický PRACTIC (newsletter)

Pro velký zájem jsme rozšířili portfolio dezinfekčních zářičů o Germin Practic.